El Mariachi niematerialne dziedzictwo kulturowe Meksyku docenione przez UNESCO.

W całym Meksyku muzyka towarzyszy wszystkim uroczystościom. Słychać ją niemal wszędzie: w restauracji, na plaży, w zatłoczonym autobusie, na stacji metra. Każdy Meksykanin jest w duszy muzykiem, a w jego życiu obecni są Mariachi. 

Próżno nazywać ich tylko ulicznymi grajkami. Mariachi to żywy symbol kraju, nieodłączny element meksykańskiej kultury. To chętnie kultywowana tradycja, którą rozsławiły na cały świat amerykańskie produkcje filmowe. Bo kto nie pamięta Antonio Banderasa spacerującego z gitarą w filmie "Desperado" lub jego poprzednika Carlosa Gallardo w produkcji "El Mariachi". 




Etymologia słowa, która niesie kilka znaczeń. 


W tłumaczeniu dosłownym El Mariachi oznacza jednego grajka. Jeżeli chcemy powiedzieć o Mariachi jako kapeli, powinniśmy użyć mniej znanego słowa jak los Mariachis. 

Sama nazwa Mariachi nie ma jednoznacznej tożsamości. Spekuluje się, że pochodzi albo od francuskiego słowa mariage - oznaczającego ślub, albo od galicyjskiego mariagero - muzyk weselny. Być może pochodzenia należy szukać w języku rdzennym mieszkańców Ameryki. 

Mianem Mariachi określa się też rodzaj muzycznej ekspresji (podobnie jak w przypadku flamenco). Słowo to przywołuje na myśl sposób śpiewania, jego przekaz, styl taneczny, czy charakterystyczny strój.  



Muzyka Mariachi 


Powstała, zależnie od źródeł, XVIII- XIX wieku i grana jest po dzień jutrzejszy. Najpopularniejsza w stanie Jalisco, gdzie się narodziła oraz w środkowym Meksyku.  Nie jest ona osobnym, niezależnym gatunkiem muzycznym. Mariachi interpretują różne style, najbardziej znane i rozpowszechnione są rancheras

Repertuar Mariachi to piosenki pełne wyrazu, przepełnione emocjami, przesycone namiętnością, które porywają publiczność. A także aktywują ją do wspólnego śpiewu. Utwory opowiadają o tym, co ważne dla każdego Meksykanina - o miłości, utracie bliskiej osoby, zdradzie, śmierci, a także o bohaterach rewolucyjnych, polityce i patriotyzmie. 

Instrumenty


Na początku muzycy używali tylko instrumentów strunowych: skrzypce, które prowadziły melodię, oraz różnego rodzaju gitary: guitarron mexicano, guitarra de golpe, vihuelę, czasami harfę. Później dla fantazji dodano trąbkę, która doskonale wpisała się w nastrój Mariachi. 


Strój i skład zespołu


Zespół Mariachi może składać się zarówno z 15 muzyków jak i 5. Nie ma określonych norm, mówi się, że nie powinno ich być mniej niż 3. Przeważnie składy są 6-7 osobowe, co gwarantuje dobre brzmienie utworów. Mariachi oprócz dobrego głosu, musi posiadać świetną przeponę, bowiem publika szaleje za wykonawcami, którzy przeciągają dźwięki na bezdechu.

Nikt nie może nazywać się Mariachi bez odpowiedniego stroju. Kreacja w stylu kowbojskim, która nosi nazwę Charro. Dopasowane długie spodnie, które są ozdobione guzikami wzdłuż każdej nogawki. Kiedyś bywały srebrne, gdy Mariachi miał wyjątkowo nieudany dzień i na przykład nie udało mu się zarobić, wchodził do baru, odrywał od spodni guzik i płacił nim rachunek za tequilę czy mezcal. Obecnie guziki są posrebrzane lub z aluminium. Nieodzownym elementem stroju są też buty za kostkę, krótka marynarka, która również jest przyozdobiona zapięciami i broszkami. Do tego duża muszka oraz sombrero. Wszystko idealnie dopasowane kolorystycznie. Najwięcej zespołów wybiera białe lub czarne kreacje. 



Z jakiej okazji zamawia się piosenki w wykonaniu Mariachi?


Z każdej. Dosłownie. Spotkanie ze znajomi? Mariachi. Urodziny? Mariachi. Szczególnie nie może ich zabraknąć na 15tce (Quinceanera - wejście dziewczyny w dorosłość, odpowiednik polskiej 18tki). Ale także na zaręczynach, weselu, rocznicy ślubu, chrzcie.

Przez Mariachi zdobywa się serce ukochanej, ach serenada pod oknem, która kobieta o tym nie marzy?
A kiedy już mężczyzna musi przeprosić za swoje wybryki i przegonić kobiecego focha zamiast przyjść z kwiatkiem pod drzwi przyprowadza Mariachi. Wibrująca muzyka, porywające słowa przekonują i zachęcają do wybaczenia. 

Muzyka Mariachi jest obecna także podczas pogrzebów, oraz szczególnie 1 i 2 listopada, kiedy to nad grobami bliskich rozbrzmiewają ulubione piosenki zmarłych. Ich muzyka urozmaica Dia de Muertos.  

W wielu kościołach w Meksyku podczas uroczystości mszalnych w niedzielę usłyszymy popisy Mariachi. 

Cena wynajęcia zespołu


Chociaż Mariachi towarzyszą każdemu ważnemu wydarzeniu w życiu człowieka zamieszkującego Meksyk, cena za jedną piosenkę nie jest wcale taka niska. Trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 100 pesos od utworu, lepsze kapele będą chciały więcej ok 150- 200. Cenę można zniżyć poprzez zwiększenie ilości utworów, wszystko też zależy od pory dnia i miejsca występu.  

Meksyk bez akompaniamentu i śpiewu Mariachi byłby zupełnie innym krajem. W Ciudad de Mexico najwięcej zespołów Mariachi zobaczymy na Plaza Garibaldi, a także w miejscu ulubionym przez Meksykanów do świętowania wszelakich uroczystości: w pływających ogrodach Xochimilco.

 

MM.

7 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy artykuł :) Dowiedziałam się mnóstwa nowych rzeczy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam, że ich urok tak naprawdę można zrozumieć słuchając ich na żywo. Niestety w najbliższym czasie nie będzie mi na pewno dane odwiedzić Mexyku.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Jejku ile tutaj wiadomości o których nie miałam pojecia!!
    Super zdjecia i post❤️
    Aż miło się takie czyta :(

    OdpowiedzUsuń
  4. super artykuł-nie miałam pojęcia o 90% rzeczy :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Coraz bardziej się nakręcam na Meksyk ;]

    OdpowiedzUsuń
  6. Miałam szczęście posłuchać Mariachi na żywo:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie byłam w Meksyku. Mam nadzieję, że kiedyś tam dotrę. A posłuchać takiej kapeli na żywo to czysta i emocjonująca przyjemność.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © MM en el mundo