Portugalia królestwem korka
Lasy dębów korkowych towarzyszą każdemu kto przemierza Portugalię, drogą lądową. Nie są urodziwe, mają nietypowy wygląd, a przede wszystkim jest ich ogromna ilość. Stanowią bogactwo Portugalii, która jest największym na świecie producentem korka.
Dąb korkowy należy do drzew zawsze zielonych. Zgodnie z obowiązującym prawem przez pierwsze 25 lat od posadzenia spokojnie sobie rośnie. Dopiero po tym okresie można zacząć zdejmowanie kory. Dęby mogą być okorkowane maksymalnie 18 razy. Co ciekawe pierwsze zbiory są niskiej jakości i nie nadają się na przykład na butelkowego korka, który to wymaga aż trzech ekstrakcji. Kora narasta bardzo powoli dlatego są zachowane bardzo długie okresy między zbiorami, zwykle robi się to, co 10 lat. Zdejmowanie kory odbywa się bez uszkodzenia drzewa, wciąż ręcznie w okresie wiosenno- letnim, od kwietnia do czerwca. Drzewo, które zostało okorkowane zostaje podpisane ostatnią cyfrą roku. I tak 6 oznacza 2016.
Najwięcej lasów dębów korkowych ujrzymy na południe od rzeki Tag, w głównym rolniczym obszarze kraju - Alentejo. Natomiast w całej Portugalii kupimy wyroby z korka. Tak! Z korka! Cieniutko pocięty i poddany obróbce termicznej korek jest tak giętki jak materiał, dlatego powstają z niego torebki, portfele, piórniki, buty, paski, krawaty, kapelusze, okładki na książki czy biżuteria. Wspaniałą pamiątką z Portugalii jest korkowa pocztówka! Co więcej na portugalskiej poczcie zakupimy także korkowy znaczek. Testowaliśmy reakcje znajomych i za każdym razem byli zdumieni!
Korek to niesamowity surowiec, nie pali się, doskonale izoluje wilgoć, ciepło, hałas, jest lekki, unosi się na tafli wody i jest przyjazny środowisku, poddający się recyklingowi. Dlatego też ma szerokie zastosowanie, np. w budownictwie (jako materiał izolacyjny), w produkcji instrumentów dętych, w branży motoryzacyjnej (uszczelki gaźników samochodowych), czy w produkcji przedmiotów codziennego użytku - tablice korkowe, podkładki na stół. Jednak najwięcej zasobów korka jest wykorzystywane do produkcji zatyczek do butelek.
Niesamowite. Zwłaszcza te znaczki korkowe mnie zaintrygowały. Jakoś nigdy nie zastanawiałam się kto jest największym producentem korka, a tu w zasadzie mamy taką atrakcję za miedzą :)
OdpowiedzUsuńNawet nie wiedziałam, że z korka można wyprodukować tyle rzeczy. :-)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis! Jakoś nigdy nie zastanawiałam się, czym w ogóle jest korek ;)
OdpowiedzUsuń