Salamanka- studenckie złote miasto!


Położona w największym regionie autonomicznym Hiszpanii- Kastylii i Leonie prowincja Salamanka z najstarszym uniwersyteckim miastem. 

Wartość oraz liczba zabytków w Salamance przyczyniła się do nadania określenia "mały Rzym". Natomiast miodowożółte fasady budynków starego miasta w świetle zachodzącego słońca mienią się jakby były ze złota. Dzieje się tak, ponieważ głównym budulcem ważnych budynków jest jasny piaskowiec. Salamanka zachwyca także nocą, piękne iluminacje świetlne oraz atmosfera fiesty. Starówka miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Miasto wyróżnia się niesamowitym poczuciem humoru, które zaobserwujemy na ważnych zabytkach. Postać astronauty na katedrze, czy żaba na uniwersyteckiej fasadzie budynku. Salamanka jest reprezentantką stylu plateresco, który był charakterystyczny dla hiszpańskiego wczesnego renesansu. Bogate dekoracje rzeźbiarskie pełne ornamentyki roślinnej, z wieloma herbami i medalionami.   



Plaza Mayor po zmierzchu



Plaza Mayor jest ulubionym miejscem spotkań przez każdego w Salamance, ciągną tutaj studenci, mieszkańcy, a także turyści. Wieczorem plac rozbrzmiewa muzyką i gwarem rozmów. Ten główny miejski skwer pochodzi z XVIII wieku i jest otoczony kilkupiętrowymi budynkami, wśród których przepychem wyróżnia się ratusz. Równie imponujące są arkady, w ilości 80, pod którymi znajdujemy liczne kawiarnie i lokalne gastronomiczne. Plac ozdabiają medaliony, które odnajdziemy zawieszone pomiędzy łukami. Przedstawiają wizerunki słynnych monarchów hiszpańskich. Wyjątkiem jest zaszczytne miejsce Krzysztofa Kolumba oraz twórcy Don Kichota Cervantesa. O swoje miejsce upomniał się osobiście dyktator hiszpański Francisco Franco, który zażądał umieszczenia swojego wizerunku. 
Na placu regularnie odbywały się Korridy, data ostatniej przypada na współczesne czasy, czyli rok 1992, kiedy to po 20 latach przerwy zorganizowano na Plaza Mayor walkę z bykami. 













Universidad de Salamanca najstarszy uniwersytet w Europie. założony przez króla Alfonsa IX w 1218 roku jako pierwsza szkoła wyższa w Hiszpanii. Swój prestiż wypracował w XVI wieku, kiedy to dorównywał placówkom w Paryżu czy Oxfordzie.  Uniwersytet szczyci się słynnymi absolwentami, m.in. Cortes- konkwistador i zdobywca Meksyku, Miguel de Unamuno- pisarz i filozof. Najwybitniejszych absolwentów uczelnia wyróżniła na ścianie swojego Uniwersytetu. Byczą krwią zostały wypisane ich inicjały, które lekko wyblakłe widnieją do dzisiaj. Lata świetności trwają dalej, uczelnia cieszy się dużym zainteresowaniem, przyciąga głównie obcokrajowców jako najlepsze centrum do nauki języka hiszpańskiego. 




Żaby Tak, te płazy stały się symbolem miasta. Znajdują się na koszulkach, pocztówkach, breloczkach, magnesikach upamiętniających pobyt w Salamance. Skąd taki symbol?
Z odpowiedzią przychodzi główne wejście Uniwersytetu przy Calle de los Libreros. Tłumy ludzi podejmują tutaj pewne wyzwanie. W gąszczu bogato zdobionej fasady w stylu plateresco, każdy próbuje odszukać małą, kamienną żabę. To trudne zadanie, nawet dla spostrzegawczych osób. Jednak gra jest warta świeczki. Odnalezienie żaby, symbolu Salamanki zgodnie z legendą ma przynieść szczęście.
Pojawienie się żaby na fasadzie budynku miało jednak inny cel. Postać płaza nie służyła dekoracji, a przestrodze. Ulokowana na kamiennej trupiej czaszce żaba miała za zadanie przestrzegać studentów uniwersytetu przed rozwiązłym życiem. Które to mogłoby prowadzić do chorób wenerycznych, a co za tym idzie śmierci.  




Dom Muszli to jedna z najbardziej oryginalnych fasad w Salamance. Dom pochodzi z XVI wieku, a jego zewnętrzne ściany zdobią rzędy kamiennych muszli. Jest ich ponad 300 i jak głosi legenda pod jedną z nich skrywana jest złota moneta. Muszle przypominają przegrzebki św. Jakuba, czyli symbolu pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela. Pierwszy właściciel domu miał bowiem należeć do tego zakonu. 






Innym wytłumaczeniem, dla znajdujących się muszli na budynku, jest wersja zakochanego mężczyzny, który z miłości do swojej żony kazał przyozdobić dom w jeden z elementów z jej herbu. Wybrano przegrzebki, a kobieta wywodziła się z rodu Pimentel.
Obecnie w Domu Muszli mieści się biblioteka, oraz bezpłatnie przechodzimy  na elegancki dziedziniec, z którego zobaczymy majestatyczny, barokowy Kościół - La Clerecię- stanowiący część Uniwersytetu Pontyfikalnego.  


Katedra Stara i Nowa Salamanka posiada dwie zabytkowe katedry, które w rzeczywistości przylegają do siebie. Nowa Katedra ( Catedral Nueva) to ostatni gotycki kościół, jaki wzniesiono w Hiszpanii. Budowa rozpoczęła się w 1513 roku, jednak prace trwały dwa stulecie, więc w rzeczywistości zarówno bryła jak i wnętrze są eklektyczne. Do jej wnętrza prowadzą dwa wejścia, Puerta de Ramos i znacznie ciekawsza brama, wyróżniająca się przepychem pod względem fasady Puerta del Nacimiento. Podczas każdej renowacji dodawany zostaje współczesny symbol, w 1992 pojawiła się postać astronauty. Spoglądając na Puerta del Nacimiento odnajdziemy rzeźby z życia sakralnego, jak Narodziny Chrystusa czy wjazd Jerozolimy, ale także uśmiechniętego smoka z kulkami lodów, kamiennego rysia, zająca, byka czy uroczą postać dzika.





Catedral Vieja, czyli Stara Katedra, do której wejście znajdziemy we wnętrzu nowej. Nasza uwagę od razu przykuwa XV wieczna nastawa ołtarzowa ukazująca sceny z życia Marii i Chrystusa oraz przedstawiający wizję sądu ostatecznego ogromny fresk nad nią




Okolice Salamanki słyną z wybornych suszonych szynek jamon oraz pikantnej kiełbasy chorizo. Miasto przygotowało specjalne rożki pełne lokalnego specjału, które można zabrać na spacer i skonsumować. Cieszy się to ogromnym powodzeniem.




Widok baru z posadzką pełną brudnych chustek czy wykałaczek może odstraszać, ale tu, w Kastylii jest zachętą i najlepszą reklamą. Czym więcej śmieci na podłodze, tym smaczniejsze jedzenie. Albowiem największym komplementem dla właściciela knajpki jest rzucenie przez klienta chusteczki pod bar po tym jak zjadł tapas.




MM. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © MM en el mundo