Klasztor w Batalha - najważniejszy zabytek gotyku w Portugalii.





Jeden z najwspanialszych architektonicznych arcydzieł, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1983 roku, położony około 1,5h jazdy od Lizbony Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej w Batalha. Po portugalsku jego nazwa brzmi: Mosteiro de Santa Maria da Vitoria.

 
Klasztor został wybudowany w podziękowaniu Matce Boskiej za zwycięstwo, które odniosła Portugalia w bitwie pod Aljubarrota w roku 1385. Po dwóch przeciwnych stronach stanęły do walki wojska kastylijskie oraz portugalskie. Armia Alvaresa Pereiry była znacznie mniejsza, jednak to ona odniosła zwycięstwo, kończąc tym samym kryzys polityczny w Portugalii. Budowany od lat 20 XVI wieku pod okiem blisko 15 architektów, którzy wykorzystywali nowe style architektoniczne oraz techniki budowlane nieznane do tej pory w Portugalii. Odnajdziemy tutaj gotyk promienisty, czy styl manueliński.  Obiekt był wielokrotnie niszczony, raz w 1755 przez trzęsienie ziemi, później w latach 1810- 1811 kiedy oddziały napoleońskie splądrowały i spaliły klasztor, a ostatecznie Dominikanie, którzy go zamieszkiwali w roku 1834 opuścili obiekt, który zaczął popadać w ruinę. Batalha został ocalony dzięki królowi Ferdynandowi II, który podjął się odbudowy obiektu. 
Na placu klasztornym zobaczymy także pomnik Joao Alvaresa Pereiry, który rozprawił się z Hiszpanami. 




Co kryje wnętrze tego kompleksu? 

 


Kościół z koronkowymi szczytami oraz strzelistymi wieżyczkami we wnętrzu jest bardzo skromny, brak zbędnych zdobień czy rzeźbień. Surowość wnętrza ocieplają witraże w oknach, które w słoneczne dni rzucają wielobarwne refleksy. Kościół jest wysoki na 32,4 metry, wąski ma zaledwie 22 metry oraz długi na ponad 80 metrów- wymiary te czynią go największą gotycką świątynią w kraju. 

Z prawej strony od wejścia do kościoła przechodzimy do Kaplicy Fundatora- Capela do Fundador, której kwadratowe wnętrze przykryte jest przykuwającą uwagę ośmioboczną kopułą w kształcie gwiazdy. Kaplica została ufundowana przez Króla Jana I, jako miejsce wiecznego spoczynku pary królewskiej. Dlatego też w centralnym punkcie kaplicy odnajdziemy podwójny sarkofag Króla wraz z żoną Filipy Lancaster. 



Na lewo od kościoła znajdziemy Krużganki Królewskie - Claustro Real z rozległym dziedzińcem, który ma perfekcyjnie przycięte klomby, oraz jest otoczony pięknymi arkadami. Początkowo nie był w pierwotnym planie klasztoru, obecnie uchodzi za idealny przykład syntezy gotyckiego dostojeństwa oraz wybujałości zdobniczej szytej na miarę manuelińskiej. 
Po przeciwnej stronie do dziedzińca znajdują się Krużganki Alfonsa V, jego dziedziniec otaczają o ascetycznej formie arkady, ich surowość stanowi kontrast dla zdobionych krużganków Jana I. 




Od wschodu do krużganków przylega Sala do Capitulo- Sala Kapituły, z pięknym manuelińskim oknem, gdzie znajdziemy Grób Nieznanego Żołnierza upamiętniający poległych portugalskich żołnierzy w czasie pierwszej wojny światowej. Przy grobie czuwają żołnierze, który w pokazowy sposób zmieniają wartę co godzinę. 



Na tyłach kościelnego prezbiterium znajduje się monumentalna rotunda z własnym wejściem, czyli słynne Niedokończone Kaplice - Capelas Imperfeitas. Rozpoczęta przez Hugueta w latach 1434-35 na polecenie króla Duarte nigdy nie została dokończona. Niesamowicie ozdobiony motywami przypominającymi sztukę Wschodu 15 metrowy portal przykuwa uwagę. Rotunda składa się z siedmiu sześciobocznych kaplic. Najbardziej niesamowity jest brak sklepienia.  


Przy placu klasztornym znajdują się przyjemne kawiarenki, jest też kilka straganów sprzedających własne wyroby, ciasteczka, a także świeże owoce. Warto na portugalskiej mapie zaznaczyć Batalha!






MM. 







3 komentarze:

  1. Uwielbiam koronkowy gotyk! Szkoda, że w Polsce nie mamy zbyt wielu reprezentantów tego stylu (co najwyżej neogotyk, ale to się nie liczy).

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę robi wrażenie, tym bardziej jak przestudiuje się jego przeszłość. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © MM en el mundo