Muzuem Fridy Kahlo - spotkanie z legendą.


Coyoacan - urocze miasteczko wchłonięte przez nienasyconą stolicę to idealne miejsce ucieczki od zgiełku centrum. Te dzielnice Meksyku pokochali zarówno meksykańscy twórcy, dziennikarze, jak i zagraniczni turyści. Szczególnie wielbiciele twórczości Fridy Kahlo, którzy licznie odwiedzają największą atrakcje Coyoacan - Casa Azul - Niebieski Dom, w którym nie tylko przyszła na świat egocentryczna malarka, ale również mieszkała przez większość swojego życia, także ze swoim mężem, słynnym muralistą Diego Riverą. 


Muzeum Fridy Kahlo (Museo Frida Kahlo) pomalowane jest na niebiesko, jego wnętrze ozdabiają przedmioty z kręgu kultury ludowej meksykańskiej, którą lubiła Frida. Wnętrze domu przenosi nas do intymnego świata malarki i jej męża, doskonale zachowały się przedmioty użytku osobistego. Listy, pamiętniki, ceramika, piękne ludowe sukienki z regionu Oaxaca, wózek inwalidzki Fridy, gorset ortopedyczny, który sama ozdobiła i nosiła. Ciekawym kąskiem jest też ręcznie spisywana księga przychodów i rozchodów, która pokazuje wydatki, rachunki a także przychody ze sprzedanych dzieł małżeństwa na przełomie marca i kwietnia roku 1947. Staniemy obok łóżka malarki, w którym często pracowała zmagając się z chorobą. Gdy uważnie przyjrzymy się baldachimowi, ujrzymy zamieszczony tam obraz motyli, na który lubiła spoglądać artystka. W Muzeum znajduje się też kilka obrazów autorstwa Fridy.


Historia Frida Kahlo (1907 - 1954) chociaż za datę swoich narodzin podawała dzień rozpoczynający meksykańską rewolucję, 07 lipca 1910 roku porusza. Malarka - samouk oddała się trzem pasjom: malarstwu, polityce i mężowi. Pewna siebie, odważna, przebojowa dziewczyna, a jednocześnie krucha i nadwrażliwa. Wyróżniał ją silny charakter, którego nie złamała ani choroba z dzieciństwa, ani późniejszy wypadek. Jej przesycone emocjami płótna ukazują ból i cierpienie, którego doświadczała. 


Związek z Diego Riverą był burzliwy, niekonwencjonalny. Dwa razy starszy, pulchny, wysoki Rivera z pozoru w ogóle nie pasował do drobnej i młodziutkiej Fridy. Jednak para kochała się, darzyła ogromnym szacunkiem swoje prace, dzieliła poglądy polityczne, oraz dumę z meksykańskiego pochodzenia. Ich związek był inny od wszystkich. Przepełniony zdradami i bólem. Liczne flirty męża oraz jej bezdzietność Fridy stawały się katuszami psychicznymi dla artystki, które także wychwycimy w jej twórczości. 

Sam Rivera często malował żonę, jednak nie przedstawiał jej jako pięknej kobiety, a komunistyczną robotnicę. 

Kiedy ujawnił się romans Diego z siostrą Fridy, artystka zmieniła swoje życie, również zaczęła romansować, jednak dyskretnie, bowiem Diego, który sam nie dbał o ukrywanie kontaktów z innym kobietami był bardzo zazdrosny o jej stosunki z mężczyznami. Rozstania i powroty. Trudna miłość. Burzliwe życie. Skandale. Podgrzewanie opinii publicznej. Jej sukces i sława ma wiele dróg.

Jeżeli nie znacie historii Fridy polecam film - Frida, w którym rolę główną zagrała doskonała meksykańska aktorka Salma Hayek. 

W całym Meksyku trwa kult Fridy, pełno jest pamiątek z jej wizerunkiem, reprodukcjami prac.  Również w Polsce jest coraz więcej wystaw poświęconej tej parze. 

MM.



16 komentarzy:

  1. Znam historie Fridy bardzo bym chciała zobaczyć to muzeum, osobiste przedmioty
    artystki, można wtedy poczuć ducha tamtych czasów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muzea są dla mnie nieodłącznym elementem każdej podróży. Im ciekawsze muzeum, tym lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię takie miejsca, w których można poznać niezwykłe historie!

    OdpowiedzUsuń
  4. W Szczecinie niedawno była wystawa poświęcona tej artystce, życie miała jak widać wcale nie łatwe, cóż mogę tylko dodać że większość artystów i geniuszy przechodziła takie miłosne rozterki i przeboje

    OdpowiedzUsuń
  5. Kolejny punkt na mapie miejsc do odwiedzenia :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Frida wiecznie żywa. Ostatnio widziałam hasła motywacyjne poparte właśnie zdjęciami Fridy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Właśnie mam w planie obejrzeć film o jej życiu,mimo tego że historie znam, ale np moje dzieci nosiły z nią koszulki :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam obsesję na punkcie Fridy,a podróż do Meksyku i jej domu jest moim wielkim marzeniem <3

    OdpowiedzUsuń
  9. oglądałam kiedyś film o niej, fascynująca artystka :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawa osobowość, więc nic dziwnego, że poświęca się jej życiu uwagę. Uwielbiam wszelkie muzea, więc i tutaj bym chętnie zagościła. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Salma Hayek w roli Fridy jest świetna. Muzeum chciałabym zwiedzić.

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie lubię muzeów jednak przedstawiłaś tutaj bardzo ciekawą historię.

    OdpowiedzUsuń
  13. Takie osobowości mają w sobie coś szczególnego, im więcej książek czytam i filmów oglądam na jej temat, tym bardziej się nią fascynuję. :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Muszę obejrzeć ten film - uwielbiam biografie takich nieszablonowych postaci. Nie mogę tylko zrozumieć nazywania "wielką miłością" związku pełnego zdrad. To nie tworzy związku frazeologicznego 🙂

    OdpowiedzUsuń
  15. Uwielbiam Fridę i jej historię! A nawet związek z Diego! Chciałbym kiedyś zwiedzić niebieski domek!

    OdpowiedzUsuń
  16. Do dziś nie mogę przeżałowac, że nie pojechałam do Poznania na wystawę Fridy <3 uwielabim ją!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © MM en el mundo