Teotihuacan - słynne ruiny Azteckie


W czasach kiedy Europę otulało mroczne średniowiecze, blask cywilizacji Teotihuacanu oślepiał całą Mezoamerykę. Największe starożytne miasto Meksyku, usytuowane na północny wschód od stolicy Ciudad de Mexico przetrwało dłużej od imperialnego Rzymu. W języku nahuatl oznacza - "tam, gdzie ludzie stają się bogami".   
Aleja śmierci i Piramida Słońca 
Wciąż mało wiadomo o ludziach, którzy zamieszkiwali, a przede wszystkim wznieśli to miasto. Niewiadomą pozostaje także powód, dla którego opuścili metropolis kilka stuleci po jego złotym wieku. Naukowcy zakładają różne teorie: przeludnienie, epidemię, rewoltę. Ceremonialne budynki były systematycznie palone co wskazuje na celowe niszczenie miasta. 
Niezależnie od funkcji religijnych i handlowych obszar Teotihuacanu zamieszkiwało 175 000 osób. Jednokondygnacyjne domostwa z oddzielnymi dla każdej rodziny pomieszczeniami mieszkalnymi, ale ze wspólnym patio, a także kuchnią.
wejście nr 3 na Aleje Zmarłych
Współcześnie zrekonstruowano częściowo ceremonialne budowle wzdłuż Alei Zmarłych, jednak bez barwnych fasad. U szczytu potęgi Metropolii wznosiły się tutaj zorientowane według gwiazd i punktów terenowych piękne pałace i świątynie, zdobione malowidłami ściennymi, a także rzeźbionymi fryzami. Avenida de los Muertos- Aleja Zmarłych- szeroka, wybrukowana skałami wulkanicznymi. Przywódcy Teotihuacanu znali się nie tylko na architekturze, ale i astronomii. Cywilizacja miasta miała dobrze rozwinięty system wierzeń.  
Widok z Piramidy Księżyca na Aleje Zmarłych i przeciwległą Piramidę Słońca
Wzdłuż długiej Alei uwagę przykuwają dwie wnoszące się wysokie piramidy. Najstarsze budowle tego kompleksu. Na Placu Księżycowym wznosi się Piramide de la Luna - Piramida Księżyca, czyli Królewski Grobowiec, który składa się z sześciu warstw konstrukcyjnych.
Piramida Księżyca
Daty pochówków wskazują na I wiek, teoretycznie mógł należeć do założycieli miasta. Ponad 100 wąskich i stromych schodów prowadzi na jej szczyt. Mówi się, że została tak zaprojektowana, aby schodząc być wciąż twarzą do Przywódcy. Część zwiedzających do dzisiaj wykonuję ten rytuał, ponieważ łatwiej schodzi się z niej w sposób przypominający schodzenie z drabiny. Trud całej wspinaczki wynagradza doskonała panorama na Aleje zmarłych, drugą u jej krańcu wzniesioną Piramidę Słońca, oraz odludnych równin, upstrzonych jedynie opuncjami. W krajobrazie odnajdziemy także drzewa pieprzowe.
Piramida Księżyca chętnie odwiedzająca przez turystów
Po przeciwnej stronie stoi wspomniana już wcześniej Piramide de Sol - Piramida Słońca, u podstawy tak samo szeroka jak piramida Cheopsa w Gizie, jednak zajmuje trzecie pod względem rozmiarów miejsce na świecie. Wznosi się na 65 metrów, czteropoziomowa, na jej szczyt wiedzie dwa razy więcej schodów od jej poprzedniczki- Piramidy Księżyca. Jednak pokonanie 244 jest łatwiejsze, gdyż stopnie są niższe. Wnętrze świątyni wypełnia plątanina korytarzy i komór. Aztekowie uznawali to miejsce narodzinami świata. Na wschód od Piramidy Słońca możemy zobaczyć odrestaurowane domostwa, ozdobione ciekawymi, lecz popękanymi muralami. 
Piramida Słońca należy do największych na świecie
Symetrycznie po obu stronach Alei Zmarłych wzniesiono mniejsze pokrewne budowle. Odnajdziemy m.in Świątynie Quetzalcoatla- pierzastego węża, czy fascynujący Palacio de Quetzalpapalotl, gdzie w obrębie komnat, patio i przedpokoi zachowały się pojedyncze murale. Zaś na wewnętrznym dziedzińcu kwadratowe, kamienne kolumny przyozdobiono wyobrażeniami patrona pałacu- płaskorzeźbami Motyla Okrytego Piórami. Również świątynia Pałacu ma znakomity ciąg herbowych kwezali, które przypominają papugi, a także morskich muszli oraz masek Tlaloka z rozdwojonym językiem. Podczas spacerów po ruinach często próbują nam sprzedać taką maskę miejscowi handlarze.
Pałac Quetzalpapalotla
Zwiedzanie ruin najlepiej rozpocząć wczesnym rankiem z kilku powodów. Po pierwsze nie odnajdziemy tam w ogóle cienia, nasłonecznienie jest ogromne, warto zabrać kapelusz, użyć kremu z filtrem, a także wyposażyć się w butelkę wody. Po drugie miejsce to jest na mapie każdej wycieczki, więc wczesna pora to dobry pomysł, żeby uniknąć tłumów zwiedzających.
Piramida Księżyca widziana z Piramidy Słońca

MM.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © MM en el mundo